אימא עוברת למחלקה של תשושי נפש

במשך כל החיים, מהיום שבו אני זוכרת את אימא שלי, היא עשתה כל מה שהיא יכלה לעשות כדי לשמור תמיד על המוח שלה בפעילות. ככל שחלפו השנים, וכאשר היא יצאה לפנסיה מהעבודה שלה בתור אדריכלית נחשבת ביותר, היא המשיכה ללמוד ולעשות קורסים שונים, והכול כדי להימנע מלהגיע למחלקה של תשושי נפש בבית אבות. היא תמיד הייתה אומרת שבית אבות זה מקום לזקנים, ושהיא, גם אם היא תגיע לגיל שמונים, לא מוכנה לשמוע על בתי אבות, ובטח שלא על מחלקה של תשושי נפש. אני חושבת שבגלל שהיא הייתה ככה כל החיים היה לי עוד יותר קשה להודות שזה בדיוק מה שקורה לה, וכי ככל שחולף הזמן היא עונה יותר ויותר על ההגדרה המקצועית של תשושי הנפש.

מה זה תשושי נפש

האמת היא שעל פי ההגדרות השונות שאני קראתי בנושא, תשושי הנפש הם לא חולים במחלה פיזית או במחלה נפשית, אלא זו פשוט הגדרה שמאפיינים מצבים שונים של בעיות בתפקוד. לעיתים תשישות נפש נובעת כתוצאה ממחלות כמו דמנציה או אלצהיימר, שהן שתי מחלות מאוד קשות אשר מזוהות היטב עם גיל הזהב. להודות שלאימא שלי יש אלצהיימר היה כמעט בלתי אפשרי בשבילי, ולהודות שהיא צריכה לעבוד לגור בבית אבות במחלקה של תשושי נפש היה קשה עוד יותר. יחד עם זאת, להשאיר אותה לבדה בבית במצב שאליו היא הגיע, זה היה גם לא אפשרי, וזה היה גם מפחיד, כי אי אפשר היה לדעת מה תשושת הנפש שלי תחליט לעשות. מהסיבות האלה החלטתי שלמרות הקושי שבדבר, ולמרות הצער הגדול שלי, אני חייבת למצוא לה בית אבות לתשושי נפש, וזה מה שעשיתי.

בית אבות מפנק

עשיתי מחקר מאוד מעמיק לגבי בתי האבות הקיימים, ובחרתי לאימא שלי בית אבות שבו המחלקה של תשושי הנפש היא מחלקה מצוינת. אומנם זה נכון שבית האבות הזה עלה לי לא מעט כסף, אבל הוא היה היחד שהיה נראה לי כמו אופציה טובה למצבה של אימא שלי. ביום שבו העברתי אותה למחלקה של תשושי נפש בכיתי בלי גבולות, כי עשיתי לאימא שלי בדיוק את מה שכל החיים שלה היא ניסתה להימנע ממנו. יחד עם זאת, חזרתי ואמרתי לעצמי שלא הייתה לי כל ברירה אחרת. בדיעבד אני חושבת שכן קיבלתי את ההחלטה הנכונה, ובבית האבות טיפלו באימא שלי בצורה טובה מאוד כל הזמן.