כשמדברים על רשלנות רפואית, שלא כמו הרבה תחומים אחרים במשפטים, יש תתי קטגוריות תחתיה. במאמר זה ננסה למפות את תחומי הרשלנות הרפואית. אין פירושו של דבר שמדובר בתתי התמחויות של עורכי דין. עורך דין רשלנות רפואית אמור להכיר את לשון החוק ולהתמצא היטב בכל תחומי הרשלנות הרפואית, ממש כמו ש עורך דין תאונות עבודה מתמצא בתחום תאונות העבודה, ולא משנה איזו תאונת עבודה זו.

רשלנות רפואית בניתוח – רשלנות רפואית בניתוח כמו ניתוח הגדלת חזה או כל ניתוח אחר נובעת לרוב מאי מסירת מידע מלא ומדויק בזמן סביר לפני הניתוח, מרשלנות במהלך הניתוח עצמו, או מרשלנות במהלך ההשגחה והפיקוח על ההחלמה שלאחר הניתוח. כל אחד מהשלבים הללו מחייבים את בית החולים ואת הצוות הרפואי בחובת זהירות, וכל סטייה מהתקן המקובל, שגרמה לנזק אצל המטופל, תיחשב לרשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בלידה – רשלנות רפואית בלידה כוללת גם את שלב ההריון וגם את שלב הלידה, גם כל פגיעה באם וגם כל פגיעה ביילוד. סטייה מחובת הזהירות החלה על הרופא המטפל, בית החולים והצוות הרפואי, עלולה להביא איתה תוצאות הרות אסון – פגיעה פיזית, נפשית ורגשית באם וביילוד, גרימת נכות לכל החיים ואפילו מוות.

רשלנות רפואית באבחון – רשלנות רפואית באבחון – אבחון שגוי או אי אבחון כמו למשל במקרים של טיפולי שיניים (השתלות שיניים, שיקום הפה ובכלל זה אבחון מאוחר) מביאים איתם השלכות על מטופלים לכל חייהם. אלה יכולות להיות השלכות בצורת עוגמת נפש במקרה הפחות רע, אבל גם בצורת נזקים פיזיים ממשיים עד כדי נכות ותלות בסיוע לכל החיים, שלא לדבר על מוות.

רשלנות רפואית בבתי חולים – טיפול או ייעוץ שמקבל מטופל בבית החולים, מחייב את המוסד, על הצוות הרפואי שבו, בחובת זהירות ובנקיטת אמצעי זהירות מקובלים. רשלנות רפואית בבית החולים יכולה לכלול בתוכה רשלנות רפואית בלידה, רשלנות רפואית בניתוח ורשלנות רפואית באבחון כמו אי מסירת פרטים מדוייקים של בדיקות מעבדה . כל תביעה על רשלנות רפואית שאירעה בין כותלי בית חולים ממשלתי, מוגשת למעשה נגד משרד הבריאות, בניגוד לתביעה נגד בית חולים פרטי או בית חולים של קופות החולים.

זכרו: ההתנהלות מול גורמים ומוסדות רפואיים, ובוודאי מול משרד הבריאות, מחייבת נסיון רב שנים, ידע, היכרות מעמיקה עם לשון החוק, ובכלל זה עם הלכות פסוקות ועם תקדימים, ידע רב ברפואה, וקשרים עם אנשי מקצוע שנותנים חוות דעת מומחים בבית המשפט, פרט הכרחי כמעט בכל תביעה על רשלנות רפואית. אזרחים מן השורה, אינטליגנטים ואמביציוזיים ככל שיהיו, עלולים להיכשל בנקודות רבות בדרך להגן על עצמם. מדובר בתיקים מורכבים ומסועפים, שרק עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית ידע להתמודד איתם, במיוחד אם מדובר בתביעה נגד גופים מאורגנים וחזקים שלרשותם עומדות סוללות של עורכי דין מיומנים.

למידע נוסף אפשר לקרוא חומר אצל ביטוח לאומי שם תוכלו לקבל מידע עדכני ומקצועי לכל שאלה בנושא