צליפת שוט המכונה בשפה המקצועית Whiplash הינה תופעה שכיחה שנגרמת לרוב כתוצאה מתאונות דרכים, מכות חזקות ולא שגרתיות, פעילות ספורטיבית עצימה ועוד. לרוב מדובר בפגיעה ברקמות הרכות של הצוואר. התסמונת נוצרת כתוצאה מתנועה מהירה של הצוואר קדימה ואחורה בדומה לתנועה של שוט בעת פעולת ההצלפה. אחוז הנשים שסובלות מפגיעה שיוצרת צליפת שוט, גבוהה בהרבה מגברים שכן שרירי הצוואר שלהן חלשים הרבה יותר.

תסמינים של צליפת שוט
יש אנשים אצלהם התסמינים ברורים ויש כאלה שקשה לזהות אצלם את התסמונת. פעמים רבות קרה שאנשים עברו תאונת דרכים, היה נראה כאילו לא קרה שום דבר והכל בסדר אך לאחר זמן מסתבר שאותו אדם סובל מצליפת שוט. כאבי צוואר, כאבי גב תחתון, כאבים בלסת, כאבים בין השכמות יכולים להעיד על מצב של צליפת שוט. גם כאבי ראש, סחרחורות, ורטיגו וקושי לבלוע הם תסמינים המזוהים עם התסמונת. בנוסף במידה ונמשכים זמן מה סימנים כמו נוקשות של השרירים, אובדן בטווח התנועה, כאבי ראש באזור של העורף אותו אדם שסובל מהם חיי לבצע בדיקה.

אצל חלק מהאנשים התסמינים מופיעים רק זמן קצר אחרי הפגיעה ואצל אחרים הם מתפתחים רק אחרי כמה שעות.

איך מאבחנים וכיצד מטפלים?
את האבחנה לרוב מבצעים על סמך סיפור שמעיד על צליפת שוט בשילוב עם בדיקה גופנית. בהתאם לתסמינים וכחלק מהאבחון נהוג לשלוח את המטופל לבצע צילומי רנטגן, בדיקת CT, ו/או בדיקת MRI של הצוואר.

בתחילת הטיפול ובכדי להפחית את הכאבים, ירשום הרופא משככי כאבים. גם תרופות להרפיית שרירים, קירור מקומי מיד לאחר הפגיעה וחימום לפני טיפולי פיסיותרפיה יכולים להקל על הכאב. בשנים האחרונות החלו להמליץ על טיפולים אלטרנטיביים דוגמת דיקור, עיסוי כחלק מטיפול בצליפת שוט.