כרית אורטופדית היא פריט מאד חיוני לבריאות הגב והצוואר שלנו, והיא הגורם הראשי לאיכות השינה .

בהתחשב במספרם ההולך וגדל של הסובלים מכאבי הגב והצוואר מכל מיני סיבות וגורמים שונים כמו ישיבה לא נכונה, שינה לא נוחה , ולמרות שישנם הרבה מתקנים שנועדו לטיפול בכאבי גב וצוואר אך עדיין הם לא מספקים את האמצעי או הכלי החיוני לישיבה בצורה נכונה ,לכן באו לידי ביטוי הכריות האורטופידיות שעוצבו ונוצרו במיוחד שיתאימו לסובלים בזמן שינה או ישיבה על כל כסא שהוא , כריות אלו רפואיות הנוצרות ומפוקחות ע"י מתמחים בבעיות גב וצוואר כמו רופאים, פיזיוטרפיסטים, מנתחים וכו'… שעוצבו לתמיכה בגב ובצוואר גם בישיה וגם בזמן השינה. כרית אורטופדית משמשת כתומכת לגב בעת ישיבה על כסא כדי שתייצב את הגב ובעת שינה שתתרום לתנוחה נכונה לצוואר ולא להיות עקום כדי שלא ייווצר לחץ על החוליות. 

בזמן השינה חוליות עמוד השדרה צריכות להיות בתנוחה טבעית ונוחה, והכי חשוב חוליות הצוואר. רוחבה של הכרית צריך להתאים לרוחבם של הכתפיים ולמנוע מהראש להחליק מצד אחד לשני בזמן השינה, כי במקרה והשינה לא היתה באיכות ולא בתנוחה הנכונה בזמן ההתעורוות יורגשו כאבים בצוואר ובחוליות הגב, כל זה בגלל שהכרית לא סיפקה את האיכות הנדרשת לשינה נכונה . אותו דבר ביום כשאנו יושבים והגב שלנו לא בזווית של 90 עם  הכסא זה יכול לגרום לשרירים להתכווץ וייווצר לחץ על החוליות של עמוד השדרה מה שיגרום להרגשה של כאב .

במידה ואנו ישנים על אחד הצדדים של הגוף זה יכול להיות מהנה לתקופה קצרה אך זה יגרום לעמוד השדרה לאבד את הלניאריות שלו, כמו להחזיק ולכופף את הצוואר לצד שמאל או ימינה וזה בטח יגרום לכאבים ולחץ.

גובהה של כרית אורטופידית לטיפול בכאבי הגב והצוואר הוא הפרמטר הכי חשוב אשר הכרית צריכה לשמור על גובה של 4 עד 6 ס"מ, הגמישות של הכרית הוא פרמטר משני ומאד חשוב שהכרית לא צריכה להיות רכה מאד כדי שהצוואר לא תשקע לתוך הכרית, ולא חזקה מדי שתגרום למתיחת שרירי הצוואר, בשני המקרים אם התכונות לא נכונות ולא מתאימות זה גורם לכאבים כי עמוד השדרה לא נמצא בתנוחתו הטבעית ולא הצוואר.

איך לבחור כרית אורטופדית נכונה?

אם הכרית היא אורטופדית אז מאד חשוב ממה היא נעשית מה החומרים ששימשו אותה ומה כדאי ומה לא…

  • כריות רגילות מפוליאסטר- היגייניים יותר מועיל לסובלים מנזלת אך הם מאד חמים בקיץ שזה יכול לא להתאים לאנשים עם בעיות בגב ובצוואר עקב הקשיחות הרבה שלהם.
  • כריות  Microfiber מודרניים ונוחים. בזכות רשת האריגה המיוחדת שבהם מאפשרת חלוקה מחדש של משקולות, כך שהם מתאימים את העקמומיות הטבעית של האזור הצווארי. המערכת דומה לזו של מזרן הגומי שיכולים לשנות את נקודות הלחץ של הראש והצוואר.
  • כריות לבסוף החומר המתקדם ביותר בשוק נקרא memory foam אלה כריות, עשויות ג'ל או foam latex מסוגלות לשנות את צורתן מקליטת החום הנובע מהאדם המשתמש בהן, ויתרה מזאת הם שומרים את זה במשך כמה שניות, ומכאן השם memory
  • סוג נוסף של כרית -הוא כרית המים אשר תואמת את הצורה של הראש בזכות כלי מים מיוחד בתוך הכרית.
  • כריות אורגניות- הן פופולריות מאד בתקופה האחרונה אשר הינן ידידותיות לסביבה העשויות משעועית או דגנים, החומר הביולוגי מסייע להפוך את הכרית למרגיעה ונוחה, שיכולה לסייע בהרגעת הגוף ובטח איכותית לעמוד השדרה והצוואר.

 כריות רבות ואורטופדיות העשויות מחומרים שונים יכולות לספק לכם הנאה ואיכות של שינה, ויתרה מזה מצב נורמלי של עמוד השדרה וחוליות הצוואר, כל אחד לפי ההעדפה שלו אבל חשוב לזכור שכל כרית אורטופדית יכולה להתאים לסוג כאב שונה לכן אם יש לכם דלקת בגיד אכילס בעת הקנייה והרכישה חשוב לוודא שהכרית אכן עונה לדרישות ויכולה להקל על הכאבים שמהם אתם סובלים.