רבים תוהים ושואלים מדוע הראש כואב כל כך הרבה ומהי הסיבה לכך. התשובה הטובה ביותר לשאלה הזו היא שאין סיבה אחת כמקור לכאב ראש ובין כל אלפי הסיבות לכאבי ראש נמצא לא סיבות אשר הקשר ביניהן לבין כאב הראש ישיר וגם כאלה שלא. בשורות הבאות נסקור מעט את סוגי הכאב, את הקשר בין כאב הראש לבין כאבי שיניים ונדון בשאלה האם ניתן למנוע כאב ראש.

סוגי כאבי ראש

הרופאה כיום הרבה יותר מתקדמת ואם בעבר היינו פונים אך ורק אל רופא המשפחה, הרי שכיום ניתן לפנות לכל רופא מומחה בהתאם למומחיותו ולטפל בעצמנו טוב ביותר. כאבי הראש השונים יכולים לגרום לכאבים אחרים וביניהם כאבי שיניים. כאשר אנו חווים כאבי שיניים, נפנה אל רופא שיניים אך כאשר הגורם אינו ידוע והביטוי הוא בכאבי ראש, אנו עלולים להתבלבל ולכן יש לפנות ולעבור אבחון מתאים ומקיף. זכרו, תשאול והבנת מקור הכאב, הוא יותר מחצי הדרך לפתרון ולכן אל להקל ראש בשלב ראשוני זה. כמו הרבה דברים וכאבים שונים, גם כאבי הראש נחלקים לשלושה סוגים עיקריים, והם:

  1. כאבי ראש עצביים גולגולתיים – סוג כאב זה נגרם בעיקר כתוצאה מדלקות בעצבים של הגולגולת וחלקו העליון של הצוואר. כאבי לסת, כאבי פנים, כאבי חניכיים ועוד, הם רק חלק מהסיבות לגרימת כאב הראש העצבי גולגולתי. כאשר מדובר על כאבי לסת וחניכיים, יש לפנות ולהתייעץ גם עם רופא שיניים על מנת להצליח למנוע כאב עתידי ואף לעצור את המשכו. על מנת לאתר את זה סוג הכאב ולדעת כיצד לטפל בו נכונה, יש לזהות את מקור הבעיה ובהתאם להתאים את הטיפול.
  2. כאב משני – לכל אחד ואחת מאתנו יש מבנה ראש וצוואר שונה מהאחר. הכאב המשני נגרם כתוצאה מהמבנה הזה ובא לידי ביטוי על ידי תופעות שונות, בין אלו נמצא: הופעת דלקת קרום המוח, הופעת גידולים, דימום מוחי ועוד.
  3. כאב ראשוני – סוג הכאב הראשוני הוא פחות שכיח ומתבטא כמיגרנה או אלרגיות. כיום, ישנם טיפולים שונים וכדורים מותאמים לטיפול במיגרנה, ולכן חשוב מאוד לאבחן את הכאב ולדעת כיצד לטפל בו.

לסיכום, כאב ראש יכול לנבוע מסיבות רבות כגון כאבי שיניים או מבנה הצוואר שלנו. הדבר הכי חכם ונכון לעשות הינו לעבור אבחון מתאים ולהתאים את הטיפול בהתאם למסקנות. הקפידו לבדוק ולפנות אל רופאים מומחים בתחום.