גורמים לכאבי ראש – הרבה גורמים יכולים להוביל לתחושה של כאבי ראש, למשל בלוטת התריס.

כאבי הראש הם כאבים המורגשים באיזורים שונים בראש או בחלק העליון של הצוואר מגורמים וסיבות שונות .הגורמים המשפיעים והמובילים לתחושת הכאב הם רבים ואינסופיים כמעט.

כאבי הראש מחולקים ,לפי הגורמים המשפיעים ודרגת הכאב, לשלושה סוגים עיקריים  :

  1.  "כאב ראשוני (יסודי)" -כאבים מסוג זה פחות נפוצים כמו "מיגרנה " וסוגי "אלרגיות" שונים .
  2. "כאב משני (בינוני)"  – כאבים הקשורים ונגרמים מהמבנה הבסיסי של הראש או הצוואר. מסתמן בתופעות של דימום מוחי, גידולים , דלקת קרום המוח וכו'… .
  3.   "כאבי ראש עצביים גולגולתיים " – כשמם הם , נגרמים עקב דלקות בעצבים של הגולגולת והחלק העליון של הצוואר, מסתמנים בכאבי לסת , פנים , חניכיים וכו' …  ( לרוב הם מסווגים לקטגוריית הכאב המשני )

 חלוקה זו מסייעת בזיהוי הבעיה ושימוש בטיפולים ותרופות  מתאימות להקלת הכאב" .

   הגורמים המשפיעים על שלושת הסוגים של כאבי הראש :

  •       "מיגרנה" – אחת הסיבות הבולטות ביותר עבור כאבי ראש . גורמת לכאבים עזים ומתמשכים באיזור המצח , מסביב לעיניים ובחלק האחורי של הראש . כאב זה לרוב מלווה בסימנים אחרים כגון שלשולים , בחילות והקאות , עם רגישות לאור חזק וקולות גבוהים.
  •      "הצטננות" – גורם מאד שכיח לכאבי ראש המורגשים בזמן ההצטננות , גודש באף , חום גבוה , לחץ דם נמוך , דלקת גרון , וכו' .. כל אלו גורמים המשפיעים על כאבי ראש המוגבלים תוך איזור אחד שהוא מרכז הראש ומסביב לגבות , המלווה בקשיי נשימה ובליעה .
  •    " המחזור" במיוחד אצל נשים – גורם זה נמצא אצל הנשים בתקופת המחזור  . ההורמוניים בגופה של האישה משתנים ומתחילים להופיע כאבים שונים שאחד מהם כאב הראש השכיח והבולט ביותר בתקופת המחזור .
  •    "מצב נפשי" – גורם נפוץ מאד לכאבי ראש . כתוצאה מהמצב הנפשי שמסתמן בדכאון, מצב רוח , עצב , מתח , ולחצים בעבודה או בחיי היומיום , שרירי הגולגולת נאלצים לעבוד בקצב מהיר מאד, דבר הגורם להתכווצויות השרירים האלו , וכתוצאה לחץ על הראש המוביל לכאבים …
  • " " – מקרה זה הוא הקיצנוי מכל שאר הגורמים המשפיעים , מחלת לב יכולה לגרום לכאבי ראש בלי התראה מוקדמת.
  • בעיות עיניים – לפעמים מחלות עיניים וכאבים כרוניים באזור יכולים להביא לכאבי ראש, אנשים הסובלים מבעיות כמו קטרקט או גלאוקומה לדוגמא.