השימושים של בוטוקס הם מעבר להעלמת קמטים באופן זמני. בעוד שהיישום הקוסמטי הוא כנראה השימוש הנפוץ ביותר של בוטוקס, הרעלן הזה עושה יותר מאשר רק להעלים קמטים וקווים מהפנים.

בוטוקס

המונח "בוטוקס" הוא למעשה שם מותג עבור רעלן בשם בוטולינום טוקסין. המילה נשמעת דומה למילה בוטוליזם, ויש לכך סיבה טובה. בוטוקס נוצר על ידי חיידק בשם קלוסטרידיום בוטולינום, אותו החיידק אשר יוצר את המצב הקשה של בוטוליזם. עם זאת, בוטולינום טוקסין הוא ריכוז נמוך מאוד של הרעלן הטהור, מכיוון שהוא מאוד מדולל.

מה עושה בוטוקס?

הבוטוקס מרפה את השרירים על ידי שיתוק חלקי או מוחלט באזור ההזרקה. הבוטוקס חוסם דחפים עצביים לשריר, מה שגורם לאזור להיות לא מתוח ולכן מרכך את הקמטים.

הקמטי בשרירים הללו, אשר נהיים רפויים בהשפעת הבוטוקס, נהיים רכים וכמעט בלתי נראיים. חשוב להבין שזה אכן אומר שהשרירים האלה משותקים באופן זמני זמני ומקומי. לא יהיה לך קמטים על המצח, אבל גם לא תוכל להזיז את המצח עד שהשפעת הבוטוקס תפוג. זאתי גם הסיבה שהבוטוקס יעיל רק במספר אזורים מסוימים בפנים, ולא ניתן לשימוש בכל אזורי הגוף.

למה עוד משמש בוטוקס?

בוטוקס משמש בדרך כלל להסרה זמנית של קמטים מאזור הפנים. מכיוון שזה משתק את עצבי השרירים, יש אזורים על הפנים שניתן לטפל בהם, ויש אחרים שלא ניתן לטפל בהם. שרירי מצח ושרירים על גשר האף הם שרירים שניתן לשתק באופן זמני, אבל אתה צריך אפשרות להזיז שרירים פעילים, כגון האזור שמסביב לפה.

ניתן להשתמש בבוטוקס גם להקלה על כאב כרוני עקב כאבי ראשי, הפחתת כאבי גב וכאבי שרירים כלליים. הזריקות משמשות גם בטיפולים להזעת יתר והתכווציות שרירים. בוטוקס בשפתיים משמש גם להפחתת והחלקת קמטים בשפתיים.

כיצד מתבצעת הזרקת בוטוקס?

בוטוקס מוזרק במינונים קטנים על פני שטח ממוקד. הטיפולים הם די מהירים, ובדרך כלל לוקחים רק 10-15 דקות. התוצאות יכולות להמשך עד כארבעה חודשים בדרך כלל, תלוי באדם שקיבל את הטיפול ובסוג הזריקת שהוא קיבל. כשזה משמש להעלמת קמטים, הקמטים יתחילו להופיע מחדש לאט לאט לקראת סוף התקופה שבה זה משפיע, כ-4 חודשים.

הבהרה: מאמר זה נכתב לצורך מידע כללי בלבד, ואינו מחליף ייעוץ עם רופא. לפני כל טיפול רפואי, יש להתייעץ עם רופא המשפחה על הסיכונים האפשריים ולבדוק האם הטיפול מתאים לכם.