אסטמה של העור או דלקת עור אוטופית, בשמה הרפואי נקראת אטופיק דרמטיטיס. זוהי מחלה בה הגוף תוקף את עצמו, אולם היא אינה מדבקת או מסוכנת, אך היא כרונית ועל כן אינה נעלמת קליל. היא מופיעה אצל תינוקות בחודשים הראשונים לאחר הלידה, לרוב היא נעלמת בסביבות גילאי 3-4, אולם חוזרת בהמשך, אך יחד עם זאת בחלוף השנים חומרתה נחלשת.

מהם גורמיה של מחלת אטופיק דרמטיטיס? היא מתפתחת אצל אלו הסובלים מאסטמה או אלרגיות למינן. אין קשר גנטי במישרין, זאת אומרת לא בהכרח שאחד ההורים חולה במחלה זו, אולם יחד עם זאת במידה ואחד מהם או מבני המשפחה סובל מאסטמה או אלרגיה, הסיכויים שהתינוק יפתח מחלה זו הם גבוהים במיוחד.

מהם התסמינים של אסטמה של העור? פריחות אדומות, מפרישות ובעלות קליפות על הקרקפת, על הפנים, על כפות הרגליים והידיים, באזורי המפרקים, החיתול, הגב, הירכיים והרגליים. בנוסף עור יבש ומגורה שכתוצאה מגרד מאסיבי הופך לפצוע, דבר היוצר מצע נוח לחיידקים וזיהומים שונים וכן להיקרעות העור.

השאלה המתבקשת כרגע היא מה תורם להחמרת תסמינים אלו? מצבי לחץ או מאמצים נפשיים, טקסטורת הבגדים אותם לובש החולה כדוגמת צמר, בדים סינטטיים, פוליאסטר, כל אלה מגבירים את הגירוי בעור. שימוש או חשיפה למוצרי קוסמטיקה למינם, בשמים. שימוש בסבון וחומרי ניקוי הגורמים לייבוש העור. חשיפה מרובה לשמש, חימום יתר על המידה של החלל בו נמצא החולה, דבר התורם לייבוש האוויר ולגירויים בעור.

לאחר כל זה כיצד ניתן לטפל במחלת אסטמה של העור? לצד נטילת אנטי הסטמינים בצורה קבועה, יש להעשיר את העור בקרם לחות המבוסס על שמן. להתקלח במים פושרים ולא חמים ומיד לאחר המקלחת להשתמש בקרם. לדאוג עד כמה שאפשר כי הטמפרטורה במקום בו נמצאים תהיה נעימה ולא חמה מדי, חשוב להקפיד על אקלים בעל לחות נמוכה. על הביגוד להיות עשוי רק מכותנה, בדים קלים ונושמים. יש להימנע מלאכול סוגי מזונות המוכרים כגורמים לאלרגיות.

חשוב מאוד להקפיד על כל אלה כדי שהמחלה תדעך עם השנים.